Historia Photoshopa
Adobe Photoshop – któż nie słyszał o tym programie? Jest to jeden z najbardziej znanych programów graficznych. Korzysta z niego wielu fotografów, webdesignerów i grafików.
Twórcą Photoshopa był Thomas Knoll. Jego ojciec był zapalonym fotografem posiadającym ciemnię fotograficzną w piwnicy domu. Pasję ojca przejęli jego dwaj synowie Thomas i John (fot.).Thomas swoje pierwsze programy pisał, aby usprawnić pracę z komputerem Apple II Plus. Komputer ten nie miał możliwości wyświetlania odcieni szarości czy korekcji gamma. I takie właśnie problemy rozwiązywał młody programista. Prace nad pierwotną wersją Photoshopa - programem Display, Thomas Knoll rozpoczął już w 1987 roku. Pierwotny kod źródłowy dostępny jedynie na platformie Macintosh powstał bardzo szybko. Dzięki pomocy brata Johna, co rusz pod inną nazwą program dostarczał nowe, nieszablonowe rozwiązania graficzne. Te ciągłe usprawnienia trwały kilka miesięcy i doprowadziły w 1988 roku do ulepszonej wersji oprogramowania, któremu nadano nazwę "ImagePro". Tymczasem John zasugerował bratu przekształcenie „Image Pro” w aplikację komercyjną. Na początku 1988 roku Thomas w przeciągu sześciu miesięcy postanowił zakończyć wersję beta "ImagePro" i pozwolił Johnemu na sprzedaż jej w okolicach Silicon Valley (Dolina Krzemowa). Wiele firm odrzuciło ten produkt, dopiero BarneyScan zgodził się na dołączanie go do swoich skanerów (już z nazwą zmienioną na Photoshop). Sprzedano wtedy około 200 egzemplarzy.
We wrześniu 1988 roku bracia nawiązali współpracę z firma Adobe i Photoshop 1.0 ukazał się na rynku w lutym 1990 roku (dostępny wówczas tylko dla komputerów Mac). Poniżej znajduje się zdjęcie pierwszej wersji ps.
Od tego czasu Thomas poświęcił się stworzonemu przez siebie programowi, zaś jego brat kontynuował pracę w firmie ILM, zajmując się komputerowymi efektami specjalnymi. Później pojawiały się kolejne wersje programu. W 1991 roku w sprzedaży była już wersja 2.0 gdzie dodano obsługę CMYK, ścieżki, Duotony. Pierwszą wersją przeznaczona dla Windowsa był Photoshop 2.5 LE. Kolejne wersje programu pisane były niemal równolegle w wersji dla komputerów z systemem Windows oraz MacOS.
Premiera Photoshopa 3.0 miała miejsce w 1994 roku. Największą zmianą w Photoshopie 3.0 było dodanie warstw. Są one niewątpliwie jedna z najlepszych funkcji w programie.
Nad rozwojem interfejsu i ogólną koncepcją kolejnej wersji Photoshopa czuwał Andrei Herasimchuk. To on spowodował prawdziwą rewolucję w pracy z programem. Adobe Photoshop 4 wprowadził kompletnie odmienne skróty klawiaturowe (tak, to było straszne!), ujednolicone z Adobe Illustrrator oraz nieco inną logikę programu, zgodną z innymi produktami Adobe. Czwartą wersję Photoshopa wprowadzono na rynek w 1996 roku. W tym czasie pojawiło się także wiele nowych książek oraz dodatkowych Plug-inów do programu. Photoshop 4 wprowadził m. in.: warstwy korekcyjne - Adjustments Layers, paletę zadania - Actions ułatwiającą wykonywanie powtarzalnych czynności. Mimo wcześniejszych krytycznych uwag co do zmian logiki i skrótów klawiaturowych, uzyskał ostatecznie bardzo przychylne opinie użytkowników.
W tym czasie firma Adobe odkupiła od braci prawa do programu stając się jego pełnoprawnym właścicielem. Kolejne wydanie Photoshop 5 (1998 rok) to produkt roku zbierający wszelkie możliwe nagrody w swojej kategorii oprogramowania. Wprowadzone w tej wersji zmiany to miedzy innymi: znaczący rozwój opcji związanych z zarządzaniem kolorem, lasso magnetyczne, paleta History, umożliwiająca wielokrotnie, nieliniowe cofnięcie kilku ostatnich poleceń. Gwałtowny rozwój internetu przyczynił się do dodania w wersji 5.5 wielu rozwiązań mających służyć webdesignerom. Do pakietu dołączony został program do animacji Image Ready. W tej postaci Photoshop oraz instalowany niezależnie Image Ready, stały się standardem grafiki nie tylko w zakresie poligrafii i DTP a także w zakresie tworzenia grafiki optymalizowanej do publikacji na stronie WWW.
W roku 2000 wprowadzono Photoshopa 6. Po raz pierwszy dostępny stał się pasek Options ułatwiający dotarcie do najbardziej popularnych opcji i ustawień narzędzi programu. Podobnie jak wszystkie kolejne wersje Photoshopa, szóstka zawiera dodatkowo aplikację Image Ready. Paint Bucket Tool przechodzi pod wspólny przycisk do Gradient Tool (i zmienia skrót na G) oraz istnieje możliwość edycji tekstu na warstwie (łącznie z jej zachowaniem).
Wiele ciekawych zmian zaszło w wersji 7.0 (rok 2002). Dodano narzędzie "Healing Brush" do retuszu śladów kurzu, rys itp., a także kilka opcji ułatwiających tworzenie na potrzeby Internetu. Pojawiła się możliwość pisania skryptów w celu automatyzacji często wykonywanych czynności. Dodano nowe polecenie "Auto Color" ("Automatyczny kolor"), zapewniające niezawodną korekcję kolorów.
2003 rok to poważne zmiany. Wprowadzono całkowicie nowy sposób pracy z pakietem, nowe nazwy, opakowania, ikony dokumentów. . Adobe Creative Suite stał się standardem aplikacji graficznych i DTP. Photoshop CS zawiera zawiera Adobe Camera Raw 2.x Plug-in, a także kilka ciekawych narzędzi korekcyjnych - Patch Tool, Shadow/Hightlight, Match Color, czy Real Time Histogram. Ponadto wprowadzono między innymi: konfigurowalne skróty klawiaturowe, zagnieżdżanie zestawów warstw, kompozycje warstw – tworzenie kilku alternatywnych, niezależnych wersji jednego obrazka, możliwość tworzenia i edycji grafik w trybie 16-bitowym, obsługa bardzo dużych dokumentów (do 300000x300000 pikseli). Do pakietu dołączono również rozbudowaną przeglądarkę plików oraz Image Ready 8.0.
Wiosną 2005 roku pojawił się Creative Suite 2, zaś w grudniu Adobe ostatecznie przejęła firmę Macromedia, znanego producenta oprogramowania do zastosowań multimedialnych i internetowych. Najwazniejsze nowości w Photoshopie CS2 to: "punkt znikania" (VanishingPoint) do retuszowania i kopiowania elementów z automatyczną korekcją perspektywy, wielostronna kontrola nad warstwami z grupowaniem podobnych i wyrównywaniem ich do "inteligentnych" linii pomocniczych, za pomocą jednego kliknięcia myszą, inteligentne obiekty – niedestrukcyjne wstawianie obiektów bitmapowych i wektorowych (z Adobe Illustrator) manipulowanie nimi i wymiana, obsługa HDR – plików z 32 bitami na kanał, możliwość łączenia plików z wielokrotnej ekspozycji w jeden z pełną kontrolą nad wartościami świateł i cieni, wieloplikowa obsługa formatu Camera RAW, podgląd rysunku czcionek w palecie Typografia, wypaczanie – narzędzie do szybkiego zniekształcania obrazu, rozszerzona funkcja redukcji szumów z usuwaniem artefaktów związanych z kompresją JPEG itd.
W kwietniu 2007 roku pojawił się Creative Suite 3. Photoshop CS3 po raz pierwszy pojawił się w dwóch wersjach podstawowej i rozszerzonej. Wprowadzono: Smart Filters (Inteligentne filtry) - bezstratny odpowiednik dotychczasowych filtrów, pozwalający na dokonywanie w nich zmian nawet po tym, jak już zostały zastosowane (w efekcie czego praca z filtrami przypomina teraz bardziej pracę z efektami), narzędzie szybkiego zaznaczenia i poprawy brzegów zaznaczenia, automatyczne wyrównanie i mieszanie warstw, dodatkowe tryby mieszania, Camera RAW 4.0 i Bridge 2.0, zaawansowane narzędzie konwersji na tryb czarno-biały. Ponadto reorganizacji uległ interfejs uzytkownika, zmodernizowano okno drukowania oraz usprawniono łączenie fotografii (Photomerge).
Źródła:
cherub
webinside
guidebookgallery
wikipedia
storyphoto